بازاریاب, بازاریابی, کسب و کار, بازاریابی شبکه‌ای

4 نکته مهم برای بازاریابی شبکه‌ای و دلایل قانونی بودن آن

بازاریابی شبکه‌ای یکی از فعالیت‌هایی می باشد که در این چند سال اخیر بسیاری از افراد از آن صحبت می‌کنند و طرفدار آن شده‌اند. برخی از جوان‌هایی که می‎خواهند یک شبه پولدار شوند و هزینه زیاد را به جیب بزنند در محفل خود از این روش کسب و کار صحبت می‌نمایند.

بازاریابی شبکه‌ای چیست ؟

بازاریابی شبکه‌ای یکی از زیر مجموعه‌هایی به شمار می‌رود که در رشته بازاریابی وجود دارد، و کانال اصلی فروش خود را بر اساس شبکه‌های اجتماعی و انسانی استوار نموده است. در این روش شما به عنوان یک بازاریاب تعدادی از محصولات شرکت را خریداری می کنید و به هر مکانی که مایل هستید آن را می برید تا به فروش برسانید، البته که در ازای آن سود خوبی خواهید کرد. اما باید بدانید که تنها مزیت این نوع کسب و کار  سود مناسب آن به شمار نمی رود.

در واقع در این شیوه بازاریابی فردی که مصرف کننده است می‌تواند وارد شبکه شده و کالاهای شرکت را خریداری نموده تا به مشتریان دیگری عرضه نماید. مصرف کننده‌ای که وارد شبکه شود و برای محصولات شرکت مشتری پیدا کند بدون شک سود خوبی دریافت خواهد کرد.

بازاریاب, بازاریابی, کسب و کار, بازاریابی شبکه‌ای

 بازاریابی شبکه‌ای ساختار خاص و منحصر به فرد خود را نیز دارد که در این ساختار باید فردی که بازاریاب می‌باشد افراد دیگری را به عنوان زیرشاخه خود به شرکت معرفی کند. هرچه که زیر‌مجموعه بیشتری داشته باشد بدون شک سود بیشتری هم به دست خواهد آورد، به همین دلیل اگر شما وارد این سازمان کسب و کار شدید باید زیرمجموعه بیشتری را برای خود فراهم نمایید. این شیوه بازاریابی با ساختار هرمی شکلی که دارد شبکه گسترده‌ای از نیروهای انسانی را ایجاد کرده که روز به روز به صورت تصاعدی تعداد آنها بالاتر می‌رود. تبلیغاتی که در این نوع بازاریابی وجود دارد به صورت چهره به چهره و کلامی می‌باشد.

چگونه در بازاریابی شبکه‌ای موفق شویم ؟

 شما برای اینکه به عنوان یک بازاریاب در بازاریابی شبکه‌ای موفقیت بالایی را به دست آورید باید به برخی از نکات بسیار مهم توجه داشته باشید که این نکات عبارت هستند از :

  1. کیفیت بالا :

 تمامی محصولاتی که انتخاب می‌کنید باید دارای کیفیت بالایی باشند، چرا که مشتری به کیفیت محصولات توجه بسیار زیادی دارد و سعی می‌کند بهترین آنها را خریداری نماید. اینکه مشتری محصول ارائه شده توسط شما را بپذیرد و نسبت به دیگر محصولات آن را بهتر و با کیفیت تر بداند نکته مهمی است که شما باید به دنبال آن باشید. اگر کیفیت کالاهای ارائه شده پایین باشد هیچ دلیل ندارد که مشتری آنها را از شما خریداری کند، بنابراین باید به کیفیت محصولات دقت زیادی داشته باشید.

  1. مهارت مذاکره و فروش :

یکی از نکاتی دیگری که برای بازاریابی شبکه‌ای باید به آن توجه داشته باشیم این است که مهارت‌های خود را در فروش بالاتر ببریم. این مهارت‌ها از آنجایی که اکتسابی می‌باشد شما به راحتی تنها با رعایت کردن برخی نکات می‌توانید یکی از بهترین فروشنده‌های شبکه بازاریابی شوید. اگر به دنبال یکی از بهترین راهکارهای افزایش فروش محصولات خود هستید بهتر است به این نکته توجه زیادی داشته باشید. فوت و فن صحبت کردن با مشتری اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل بهتر است به خوبی با این فوت و فن‌ها آشنایی لازم را به دست آورید.

بازاریاب, بازاریابی, کسب و کار, بازاریابی شبکه‌ای

  1. مهارت تیم سازی و رهبری :

همانطور که بیان نمودیم شما در بازاریابی شبکه‌ای زمانی می‌توانید موفقیت و سود بالایی را به دست آورید که زیر مجموعه‌های زیادی داشته باشید. هر یک از زیر مجموعه‌های شما که فعال‌تر باشند بدون شک شما هم سود زیادی را به دست خواهید آورد. بنابراین شما باید توانایی این را داشته باشید که زیر مجموعه خود را افزایش دهید و بتوانید آنها را به بهترین نحو ممکن رهبری کنید. فرمولی که موجب می‌شود شما سود خوبی به دست آورید به زیر مجموعه‌هایتان بستگی دارد که باید به آن توجه زیادی داشته باشید.

  1. مهارت رهبرسازی :

هر یک از زیر مجموعه‌هایی که شما در بازاریابی شبکه‌ای برای خود ایجاد می کنید می‌توانند به عنوان رهبر فعالیت خود را گسترده‌تر سازند. بنابراین شما باید از آنها رهبر قوی و و با اراده بسازید که برای بالا بردن توانایی آنها بهتر است نکات لازم را آموزششان دهید. برای آموزش آنها باید اشتیاق درونی شان را در ابتدا مورد سنجش قرار دهید تا به خوب یمتوجه شوید آنها تا چه میزان می توانند به عنوان یک رهبر فعالیت خود را در شبکه آغاز کنند.

آیا بازاریابی شبکه‌ای همان شرکت هرمی می‌باشد ؟

شرکت‌های هرمی از آن دسته شرکت‌هایی می‌باشد که اعضاء درونی این شرکت با یکدیگر بسیار متعهد می‌باشند. افرادی که درون این سازمان فعالیت می‌کنند اشخاص دیگری را هم به شرکت معرفی می‌نمایند و زمانی که آن اشخاص در شرکت سرمایه‌گذاری نمایند سود آن را دریافت خواهند کرد. در واقع باید بدانید در شرکت‌های هرمی کالایی به فروش نمی‌رسد و بیشتر سرمایه گذاری است که سود مناسبی را به دست افراد می‌دهد.

در این ساختار شما هرچه که به راس هرم نزدیک می شوید سود بیشتری می توانید داشته باشید، اما اگر در سطوح پایین باشید سود مناسبی را به دست نخواهید آورد. اما در بازاریابی شبکه‌ای فروش محصول اتفاق می‌افتد و شما می توانید آن محصول را مشاهده و خریداری کنید. بنابراین خرید محصولات در این بازاریابی خیال شما را راحت می کند که کسب و کار مناسبی را انتخاب کرده‌اید. در واقع زمانی که افراد در کسب و کار ملموسی شرکت کنند اعتماد بیشتری به آن شرکت خواهند داشت و فعالیت‌های خود را گسترده‌تر می نمایند.

بازاریابی شبکه‌ای از نظر قانونی :

شرکت‌هایی که هرمی هستند در بیشتر کشورهای دنیا غیر قانونی می‌باشند ولی باید بدانید بازاریابی شبکه‌ای با شرکت‌های هرمی تفاوت بسیار زیادی دارد.  چند سالی است که این شرکت ها مجوزهای لازم را برای فعالیت خود از وزارت تجارت و صنعت و معدن دریافت می‌کنند. شما برای اینکه متوجه شوید فعالیت‌های شرکت مجاز است باید به نمادهای آن توجه داشته باشید. اگر نماد شرکت سبز رنگ باشد یعنی تمامی استانداردهای لازم را دارد و مجاز به فعالیت می باشد. اگر رنگ آن هم زرد باشد باید بدانید که اشکالاتی در سیستم دارد و برای رفع ایرادهای آن باید اقدام کند. همچنین قرمز بودن نماد هم یعنی شرکت به مدت 6 ماه تعلیق شده است و نمی‌تواند فعالیت کند. رنگ سیاه نماد هم نشانه تمام شده مجوز فعالیت شرکت به شمار می‌رود.

بازاریاب, بازاریابی, کسب و کار, بازاریابی شبکه‌ای

امروزه با توجه به اقتصاد و وضعیت کشور ایران بازاریابی شبکه‌ای تا حد بسیار زیادی گسترش پیدا کرده است و بسیاری از افراد سود خوبی در این نوع کسب و کار به دست می‌آورند. تنها نکته ای که اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به آن توجه داشته باشید این است که تمامی نکات بالا را به خوبی رعایت کنید. با رعایت کردن نکات و توصیه‌های این نوع کسب و کار می‌توانید در یک ماه سود خوبی به دست آورید و به آرزوی خود برسید.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *