آشنایی با مراحلی که در تاریخچه بازاریابی طی شده است

همه ما به خوبی می دانیم بازاریابی یکی از مهمترین کسب و کارها می باشد که با آشنایی در مورد تاریخچه بازاریابی در این زمینه موفقیت بیشتری بدست خواهیم آورد. تاریخچه بازاریابی را اگر بخواهیم مورد بررسی قرار دهیم باید بدانید که قدمت آن به تمدن بشری باز می گردد. ریشه اصلی بازاریابی به هند و چین و باز می گردد و در آن دوره پیشرفت خود را تا حد بسیار زیادی آغاز کرد. در واقع شما باید بدانید در آن زمان هنوز به بازاریابی به عنوان یک کسب و کار نگاه نمی کردند و و به مدت مرور زمان پیشرفت آن بسیار بیشتر می شود. با این وجود برای اینکه شما با تاریخچه بازاریابی آشنایی بیشتری داشته باشید در ادامه مراحل پیشرفت آن را برای شما بیان می کنیم.

تاریخچه بازاریابی

مراحل تاریخچه بازاریابی:

همانطوری که بیان نمودیم برای اینکه تاریخچه بازاریابی را به خوبی متوجه شوید باید بدانید بازاریابی 4 مرحله اصلی و مهمی را گذرانده است و این 4 مرحله عبارت می باشند از :

مرحله اول، محصول گرایی :

در مورد تاریخچه بازاریابی باید در ابتدا با مرحله اول آشنایی داشته باشید تا بتوانید به خوبی با قدمت بازاریابی آشنایی داشته باشید. در واقع شما بدانید که در این مرحله کالاهایی که تولید می شدند بر اساس سلیقه شخصی مشتریان ساخته و تمامی آنها تضمین فروش داشتند. یعنی در واقع باید بدانید در این مرحله مشتری در ابتدا نیازهای خود را در مورد خرید اتومبیل مورد بررسی قرار می دهد و سپس پارکینگ خود را اندازه گیری می کند، سپس برای خرید اتومبیل اقدام می کند. این اقدام و روش در اوایل قرن بیستم میلادی بسیار رایج شد و بسیاری از کسانی که در مورد تاریخچه بازاریابی اطلاعات زیادی داشتند به راحتی توانستند این مرحله را سپری کنند.

بر اساس تاریخچه بازاریابی مهمترین زمانی که این مرحله رشد داشت، زمانی بود که ژاپن با بهترین و عالی ترین آرایش صنفی توانست اقتصاد خود را بسیار افزایش دهید. ژاپنی ها به کیفیت اهمیت بسیاری می دهند و به همین دلیل روز به روز هم مشتریان آنها هم بیشتر می شد. در واقع رشد محصول در این مرحله تنها در صورتی امکان پذیر است که به نیاز مشتری اهمیت داده شود. بر اساس تاریخچه بازاریابی بسیاری از کسانی که در بازاریابی موفقیت بسیاری داشته اند، در زمینه رشد و تولید محصول به نیاز مشتری اهمیت بسیاری داده اند.تاریخچه بازاریابی

مرحله دوم، بازارگرایی :

 یکی از مراحل دیگری که در تاریخچه بازاریابی اهمیت بسیاری دارد و به آن توجه بسیاری می شود این است که محصولات تولید شده باید اندازه و به تعداد باشد. در واقع تولید کردن محصولاتی که می خواهید به مشتریان به فروش برسانید نباید زیاد باشد تا در انبار بماند، بلکه باید اندازه آنها مناسب باشد و تعداد آنها به گونه ای برنامه ریزی شود که مشتریان آنها را خریداری کنند. نوع نگرش بازارگرایی در تاریخچه بازاریابی اهمیت بسیاری دارد.

به عنوان یک مثال مهم در این مرحله برای شما داستان دو بازاریاب را بیان می کنیم که برای فروش کفش به آفریقا رفتند. آنها زمانی که وارد آفریقا شدند متوجه گشتند که آنها به پای خود کفش ندارند، بر همین اساس یکی از آن بازاریاب ها بیان نمود اینجا کفش هیچ بازار فروشی ندارد و از آنجایی که فردی کفش نمی پوشد آن را هم خریداری نمی کند. اما بازاریاب دیگر با نگرش متفاوت تری به این مسئله نگاه کرد و به این نتیجه رسید که در این منطقه کفش فروش خوبی خواهد داشت و در واقع به همین نحو هم شد و فروش خوبی در این منطقه داشت که این یک نگاه متفاوت در تاریخچه بازاریابی به شمار می رود.

در ایجا بخوانید:ویژگی های روابط سالم

مرحله سوم، مشتری گرایی :

 در دو مرحله پیشینی که بر اساس تاریخچه بازاریابی معرفی کردیم سودآوری بسیار مهم بود و بیشتر بازاریاب ها به سود خود اهمیت بسیاری می دادند، ولی باید بدانید که در این مرحله باید بیشتر به نیازهای مشتری اهمیت داده شود. در واقع در این مرحله تمامی برنامه های سازمان روی این گزینه انجام می شود و به نیازهای مشتری هم اهمیت زیادی داده می شود. از گذشته و تاکنون بر اساس تاریخچه بازاریابی رضایت مشتری اهمیت بسیاری داشته است و به این مورد اهمیت می داده اند، چرا که اگر مشتری از کالاهای خریداری شده رضایت داشته باشد، بدون شک مشتری دائمی محصولات و کالاهای شما می شود. بنابراین باید بدانید کیفیت محصول در این مرحله دارای اهمیت بسیاری می باشد.

بیشتر بازاریاب هایی که در مورد تاریخچه بازاریابی اطلاعات بیشتری دارند و به خوبی با روش های پیشرفت آن آشنایی به دست آورده اند برای بهبود عملکرد و افزایش دادن کیفیت کالاها تلاش می کنند و در این مورد هم موفقیت بسیاری به دست آورده اند. تمامی کارکنانی که به خوبی با تاریخچه بازاریابی و اصول آن آشنایی دارند مسئولیت خود را در کارها قبول می کنند و به خوب یمی توانند رضایت مشتریان را به دست آوردند.

فروش,خرید,بازاریاب,بازاریابی

مرحله چهارم، رفاه گرایی :

مرحله پایانی که در تاریخچه بازاریابی وجود دارد و به عنوان مرحله آخر باید به آن توجه بسیاری شود، مرحله رفاه گرایی می باشد. در واقع این مرحله اهمیت بسیاری دارد و تمامی تلاش هایی که در سه مرحله پیشین انجام می شده است برای رسیدن به این مرحله مهم می باشد. در واقع شما باید به خوبی بدانید که در این مرحله سود مشتری و بازاریاب مد نظر است و هر دو طرف باید در این مرحله از خرید و فروش خود رضایت داشته باشند. شما اگر به خوبی با تاریخچه بازاریابی آشنایی داشته باشید می توانید متوجه شوید که تمامی بازاریاب ها برای رسیدن به این مرحله تلاش کرده اند و موفقیت اصلی آنها در این مرحله می باشد و انجام می گردد. مشتریانی هم که خرید خود را انجام داده اند در این مرحله می توانند از خرید خود احساس خشنودی داشته باشند.

بر اساس تاریخچه بازاریابی که معرفی کردیم شما به خوبی متوجه شدید که بسیاری از بازاریاب های مشهور دنیا این 4 مرحله را به خوبی سپری کرده اند تا توانسته اند به موفقیت لازم برسند. مشتریان هم در صورتی که این 4 مرحله به خوبی طی شود می توانند رضایت کافی در مورد خرید خود به دست آورند.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *