آشنایی با فواید مدیتیشن

از آنجایی که مدیتیشن یکی از تمرین های بی نظیر برای سلامت ذهن می باشد، باید بدانید فواید مدیتیشن هم بسیار زیاد است. کمتر فردی وجود دارد که بعد از انجام دادن مدیتیشن از فواید و مزیت های آن دور بماند. در واقع فواید مدیتیشن به قدری زیاد است که هر فردی مایل است از این روش و تمرین برای سلامت ذهن و انرژی مثبت دادن به زندگی خود استفاده کند. امروزه از آنجایی که هر فرد دغدغه های بسیار زیادی دارد، بهتر است چند دقیقه از زندگی خود را برای آرامش روحش بگذارد و از فواید مدیتیشن بهره ببرد. برای اینکه با فواید و مزیت های مدیتیشن آشنایی داشته باشید در ادامه برخی از آنها را معرفی می کنیم.

معرفی فواید مدیتیشن :

هر فردی بعد از انجام دادن مدیتیشن از فواید مدیتیشن بهره مند می گردد و اگر هنوز شما این تمرین عالی را انجام نمی دهید بهتر است با فواید آن آشنا شوید و بعد از آن بدون شک روزانه این تمرین را دنبال می کنید. برخی از مهمترین فواید آن عبارت است از :

  1. کاهش دادن استرس :

بر اساس تحقیقاتی که روی مدیتیشن انجام شده است، بسیاری از محققان به این نتیجه رسیده اند که یکی از اصلی ترین و مهمترین فواید مدیتیشن کاهش دادن استرس است. هورمون های ترشح استرس بعد از تمرین کردن مدیتیشن بسیار کاهش پیدا می کند و به همین دلیل شما روز خوبی را بعد از انجام دادن مراقبه خواهید داشت، به همین دلیل اگر شما استرس زیادی در طول روز داردی بدون شک باید این روش را امتحان کنید.

فواید مدیتیشن

  1. شناخت خود واقعی مان :

یکی از بی نظیرترین فواید مدیتیشن این است که ما با خود واقعی مان آشنایی بیشتری به دست می آوریم. دیگر ما بیش از حد به خودمان نمی بالیم و سعی می کنیم در طول مراقبه بیشتر رفتارهایمان را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید تا به خوبی خودمان را بشناسیم. با مدیتیشن عیب ها و ایرادهای خودمان را بهتر درک می کنیم و می توانید برای رفع کردن آنها راهی را پیدا کنیم.

در اینجا بخوانید:روش های تقویت فن بیان

  1. موجب رشد و تعالی فردی می شود :

 تاثیرات مثبت اندیشی در حافظه یکی دیگر از فواید مدیتیشن به شمار می رود که شما می توانید از آن آگاهی داشته باشید. اگر شما بعد از مدتی مدیتیشن را به صورت حرفه ای انجام دهید، می توانید رشد و تعالی خود را در بسیاری از زمینه ها رقم بزنید. محققان بسیاری روی این مورد تحلیل و بررسی های زیادی را انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند، افرادی که روزانه این مراقبه را انجام می دهند ذهن سالم تر و مثبت تری دارند و نگاه بدبینانه آنها حذف می شود، به همین دلیل می توانند به رشد و تعالی برسند.

  1. کاهش فشار خون :

فواید مدیتیشن برای سلامت جسم هم بسیار عالی می باشد و سلامت جسمی شما با این مراقبه بسیار بیشتر افزایش پیدا می کند. زمانی که فشار خون شما بالا باشد قلب خون کافی برای پمپاژ کردن ندارد، در واقع فشار خون هم به دلیل استرس های بیش از حد وارد بدن فرد می شود. در نتیجه شما با مدیتیشن می توانید فشار خون خود را تنظیم کنید، چرا که استرس های خود را از بین خواهید برد.

فواید مدیتیشن

  1. بهبود خواب :

 بسیار یاز افراد هستند که مشکل خواب دارند و به خوبی نمی توانند ساعات خوبی خود را تنظیم کنند، این دسته از افراد باید بدانند که یکی دیگر از فواید مدیتیشن بهبود خواب می باشد. مدیتیشن شما را در وضعیت بسیار آرام و بی استرس قرار می دهد و شما می توانید خواب خوبی داشته باشید. بنابراین همانطوری که مشاهده می کنید با مدیتیشن بسیاری از فعالیت های روزانه شما بر اساس روال منظم و عادی پیش می رود، به همین دلیل از فواید مدیتیشن غافل نمانید و این روش بی نظیر را هرروز انجام دهید.

  1. مبارزه با اعتیاد :

 شاید باورتان نشود ولی باید بدانید یکی از فواید مدیتیشن این است که شما با انجام دادن آن می توانید با اعتیاد مبارزه کنید.نظم ذهنی که شما به وسیله مدیتیشن در ذهن خود ایجاد می کند موجب می شود که کنترل آگاهی بیشتری به دست آورید و به همین دلیل وابستگی های خود را کنار می گذارید. اینکه شما عادت دارید هر روز باید سیگار بکشید یک عادت اعتیاد آور است که با مدیتیشن می توانید آن را درمان کنید. هدایت کردن توجه شما، قدرت اراده تان را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد و همین امر یکی از مهمترین فواید مدیتیشن به شمار می رود که شما به این وسیله اعتیاد خود را کنار می گذارید و می توانید انگیزه هایتان را به خوبی کنترل کنید.

  1. ایجاد مهربانی :

برخی از افرادی که بدبین هستند و نگاه خوبی به زندگی ندارند باید یکی از انواع مدیتیشن را انتخاب کنند که روحیه آنها را قوی تر سازد و نگاه مثبتی به زندگی داشته باشند. یکی دیگر از مهمترین فواید مدیتیشن این است که شما مهربانی و دوست داشتن را در ذهن خود افزایش می دهید و از این طریق می توانید خشم خود را کنترل نمایید. اینکه شما مهربان باشید بدون شک بهترین اقدامی می باشد که می توانید انجام دهید، به همین دلیل اگر روح شما در طول زندگی آزرده شده است و تنش های زیادی دارید می توانید با مدیتیشن روح خود را بازسازی کنید و مهربان تر به قضایا بنگرید که این یکی از بهترین فواید مدیتیشن به شمار می رود.

فواید مدیتیشن

  1. کاهش کم حافظگی در افراد سن بالا :

 شاید بیراه نباشد بگوییم یکی دیگر از فواید مدیتیشن این است که با آلزایمر مقابله می کند. کسانی که تا حدودی سن بالایی دارند برخی از مسائل را از یاد می برند، می توانند با مدیتیشن روی گذشته های خود بیشتر تمرکز کنند و به همین دلیل حفظه آنها تقویت می شود. در طول مدیتیشن افکار بسیاری وارد ذهن شما می شود که یک به یک آنها را به یاد می آورید و از همین طریق می توانید حافظه خود را تقویت کننید، به همین دلیل به این مورد هرگز بی اعتنا نباشید. 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *