آشنایی با تکنیک های مذاکره

هر مذاکره کننده ای که می خواهد مذاکره موفقیت آمیزی داشته باشد باید با تکنیک های مذاکره آشنایی کاملی به دست آورد تا نتیجه به دست آمده از مذاکره برای او رضایت بخش باشد. بدون شک شما زمانی که می خواهید با مخاطب خود مذاکره نمایید باید به خوبی با تکنیک های مذاکره آشنایی داشته باشید، و بیشتر مذاکره هایی که شما انجام می دهید به این تکنیک ها بستگی دارد که شما را موفق سازد. یکی از نکاتی که اهمیت بسیاری دارد و شما باید با آن آشنایی داشته باشید این است که هم مخاطب و هم شما برای موفقیت می خواهید مذاکره نمایید، بر همین اساس شما باید تکنیک های بیشتری را بیاموزید تا موفقیت شما تضمینی باشد. برخی از تکنیک های مذاکره را در ادامه معرفی می کنیم تا آشنایی شما با آنها بیشتر شود.راهنمای رسیدن به موفقیت

معرفی تکنیک های مذاکره  :

تکنیک های مذاکره بسیار مهم می باشد و اگر شما با آنها آشنای داشته باشید می توانید در مذاکرات خود موفقیت بسیاری به دست آورید. بر همین اساس برخی از آنها عبارت می باشد از :

  1. صحبت هایمان را خلاصه کنیم :

یکی از اصلی ترین و مهمترین تکنیک های مذاکره که شما باید با آن آشنایی داشته باشید این است که صحبت های خود را در مذاکره زیاد طولانی نکنید. بدون شک صحبت های طولانی برای افراد جذابیت ندارد، بر همین اساس باید صحبت های خود را خلاصه کنید تا مذاکره خسته کننده نشود و گوش شنوا برای درخواست تان داشته باشید. زمانی که صحبت های شما کوتاه و جذاب باشد موضوع را برای افراد بسیار جذاب تر می سازد و توجه افراد را هم جلب می کند. در واقع شما با این تکنیک های مذاکره معاملات بسیار زیادی را تجربه خواهید کرد و مذاکره کننده حرفه ای خواهید شد.

  1. شفاف سازی سوء تفاهم ها :

 بدون شک در طول مذاکره سوء تفاهم برای هر دو طرف امکان دارد که به وجود آید، در این صورت امکان دارد که مذاکره به کشمش و یا عدم توافق برسد. بر همین اساس باید با تکنیک های مذاکره که سوء تفاهمات را حل می کند آشنایی داشته باشید. یکی از مهمترین نکاتی که در این مورد باید به آن دقت زیادی داشته باشید این است که، به صورت طرف مقابل خود نگاه کنید و از او بخواهید برای شما توضیح دهد که قضیه را چطور می بیند.

راهنمای رسیدن به موفقیت

  1. پافشاری نکردن روی منافع خود :

از دیگر تکنیک های مذاکره که اهمیت بسیاری دارد و شما به عنوان یک مذاکره کننده حرفه ای باید به آن دقت داشته باشید این است که، روی خواسته های خود پافشاری نکنید. در واقع شما به هیچ عنوان نباید نشان دهید که در آن مذاکره سودی برایتان وجود دارد و یا اینکه این مذاکره برای شما بسیار مهم است. هر دو طرف اگر حرفه ای باشند به خوبی نشان خواهند داد که نفع در هر دو طرف است.

  1. ارتباط کلامی :

همه ما به خوبی می دانیم که قدرت کلام تاثیر بسیاری در جذب مخاطب دارد، به همین دلیل یکی از دیگر تکنیک های مذاکره این است که شما ارتباط کلامی خود را قوی کند. بر همین اساس شما باید روی کلام خود بیشتر کار کنید و قدرت تشخیص خود در شناخت طرف مقابل را بسیار بیشتر کنید.

  1. چند پیشنهاد ارائه دادن به طور همزمان :

 برخی از افراد اشتباه می کنند و تنها یک پیشنهاد را در مذاکره خود ارائه می دهند، در واقع این دسته از افراد اشتباه می کنند. چرا که در طول مذاکره امکان دارد آن یک پیشنهاد رد شود و طرف مقابل آن را به دلیل های متنوع نپذیرد، به همین دلیل شما باید چندین پیشنهاد را ارائه دهید تا بعد از بررسی یکی از آنها اگر پذیرفته نشد دیگر پیشنهادها مورد بررسی قرار بگیرد. یکی از مهمترین تکنیک های مذاکره همین مسئله می باشد و شما باید به آن دقت زیادی داشته باشید و در زمینه خواسته های خود چندین پیشنهاد را که خواسته تان می باشد ارائه دهید تا پذیرفته شود.

در اینجا بخوانید:روش های تقویت فن بیان

  1. برخی پرسش ها را نباید بیان کنید :

یکی دیگر از تکنیک های مذاکره که بسیار اهمیت دارد و یک مذاکره کننده حرفه ای باید با آن آشنایی داشته باشد این است که برخی پرسش ها را بیان نکند. به عنوان مثال شما پرسش هایی را که جواب آنها به خیر و بله منتهی می شود را هرگز نباید بپرسید. همچنین باید دقت داشته باشید که سوال های بی طرفانه ای را بپرسید، مثلا به جای اینکه بپرسید آیا به نظر شما این ادیه مناسب است ؟ باید بین کنید که چه چیزی ذهن شما را به چالش کشیده ؟ پرسش های بی طرفانه از جمله اصلی ترین و مهمترین تکنیک های مذاکره به شمار می رود.

  1. کنترل کردن احساسات :

 این مسئله از جمله تکنیک های مذاکره به شمار می رود که بسیار حیاتی می باشد، و شما باید به آن دقت زیادی داشته باشید. اگر شما به خوبی نتوانید احساسات خود را کنترل کنید امکان دارد نتیجه ایده آل و مناسبی را از مذاکره خود دریافت نکنید. عصبانیت و زود تصمیم گرفتن از جمله مشکلات اصلی می باشد که در صورت کنترل نکردن احساسات امکان دارد برای شما به وجود آید و نتوانید مذاکره خوبی داشته باشید.

مذاکره کننده حرفه ای, مذاکره

  1. فکر کردن در مورد جایگزین ها :

 شما در طول مذاکره خود باید به خوبی در مورد جایگزین هایی که دارید فکر کنید و برای اینکه به آنها برسید باید تلاش کنید. یکی از نکاتی که شما باید به آن دقت بسیاری داشته باشید، این است که جایگزین مناسبی را برای اهداف خود مورد نظر قرار دهید. از جمله تکنیک های مذاکره که بسیاری از مذاکره کنندگان حرفه ای به آن دقت دارند همین مسئله می باشد. شما به عنوان مثال اگر بخواهید ماشین بخرید باید دو مدل را در نظر بگیرید، و تمامی ویژگی های آنها را در نظر بگیرید و یکی از آنها را که با نیازهای شما هماهنگی بیشتری دارد را انتخاب نمایید. اگر شما با تکنیک های مذاکره آشنایی کافی نداشته باشید امکان دارد که در طول مذاکره شکست بخورید و یا به خواسته اصل تان نرسید.  

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *