آشنایی با تکنیک های مذاکره تجاری

امروزه از آنجایی که تجارت اهمیت بسیاری دارد مذاکره تجاری هم بین طرفین صورت می گیرد تا از معامله تجاری سود خوبی به دست آورند. افرادی که می خواهند مذاکره تجاری داشته باشند باید با نکاتی مهمی که در این مذاکره وجود دارد آشنایی لازم را به دست آورند. نکات و روش هایی که در مذاکره وجود دارد  به شما کمک می کند تا در مذاکره موفق شوید و آن را به نفع خودتان تمام کنید. برای اینکه با روش ها و نکات مذاکره تجاری آشنایی داشته باشید در ادامه برخی از نکات و روش هایی را که باید رعایت کنید را نام می بریم تا اطلاعات شما در این زمینه بیشتر شود و بتوانید مذاکره موفقیت آمیزی داشته باشید.مذاکره تجاری

تکنیک های مهم در مذاکره تجاری :

با یادگیری تکنیک ها روش های مذاکره تجاری بدون شک شما می توانید در مذاکره خود موفق شوید و نتیجه آن برایتان رضایت بخش باید. برخی از مهمترین تکنیک هایی که در مذاکره وجود دارد عبارت می باشد از :

  1. گوش دادن به حریف و متوجه شدن دیدگاه های او :

بدترین مذاکره کنندگان افرادی هستند که بیش از حد صحبت می کنند، چرا که آنها می خواهد کنترل هر مکالمه ای که در مذاکره تجاری وجود دارد را در دست خود بگیرند. اما شما باید بدانید بهترین مذاکره کنندگان افرادی می باشند که به صحبت های حریف خود به خوبی گوش می دهند و می توانند از این طریق محدودیت ها و نقاط ضعف او را شناسایی کنند. یکی از نکاتی که اهمیت بسیاری دارد و شما باید به آن دقت زیادی داشته این است که زیادی صحبت نکنید و تنها به صحبت های طرف خود گوش کنید تا بتوانید با دریافت نقاط ضعف در مذاکره موفق شوید.

مذاکره تجاری

  1. آماده باشیم :

آماده بودن در مذاکره تجاری شامل چند چیز اساسی و مهم می باشد و اولین قدمی که باید برای آماده شدن بردارید این است که در مورد حریف خود اطلاعات مناسبی جمع آوری کنید. اگر حریف شما وب سایت دارد می توانید با جستجوی وب سایت او تا حدودی با حریف تان آشنا شوید. معامله های دیگری که حریف شما داشته است را هم باید به خوبی مورد بررسی قرار دهید تا آشنایی لازم را در مورد حریف و فعالیت های او به دست آورید.

  1. رسمی بودن و ادب را در مذاکره حفظ کنیم :

از دیگر تکنیک های مهمی که در مذاکره تجاری وجود دارد و هر دو طرف باید به این مورد اهمیت دند این است که ادب را در مذاکره حفظ کنند. از آنجایی که این مذاکره احتمال دارد همکاری دو طرف را رقم بزند باید آنها ادب و رسمی بودن را در مذاکره حفظ کنند تا بعدها بتوانند با یکدیگر همکاری خوبی داشته باشند. در مذاکره تجاری صحبت کردن با لحن همکاری و انرژی بخش می تواند افراد را جذب کند و از همین طریق آنها با یکدیگر همکاری خوبی خواهند داشت و موفقیت لازم را به دست می آورند.

  1. متوجه شدن دینامیک مذاکره :

اینکه شما در مذاکره تجاری به خوبی متوجه شوید که معامله در دست چه کسی می باشد و چه کسی معامله و مذاکره را بیشتر می خواهد اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین شما باید به خوبی بدانید ه حریف در چه موقعیت زمانی قرار گرفته و انتخاب نهایی او چه می باشد. دانستن و اطلاعات مناسب در این زمینه به شما کمک می کند که شا با شناخت بیشتری رد مورد مذاکره خود تصمیم گیری کنید و بتوانید موفق شوید.

  1. آماده کردن اولین ورژن :

 یکی از دیگر نکاتی که در مذاکره تجاری اهمیت بسیاری دارد این است که شما باید اولی قرار داد خود را آماده کنید تا آن را به حریف خود ارائه دهید. در واقع اینکه شما با آمادگی لازم در جلسه حضور پیدا کنید اهمیت بسیار زیادی دارد و شما هم باید به این امر اهمیت زیادی دهید تا بتوانید موفقیت کاملی به دست آورید

  1. آمادگی برای ترک مذاکره :

اگر شرایط مذاکره تجاری بر وفق مراد شما نبود می توانید آن را در هر لحظه ای که مایل هستید ترک کنید، اما باید بدانید ترک کردن شما هم اصول و قوانینی دارد و باید به آن اهمیت بسیاری دهید. پیش از اینکه مذاکره را شروع کنید باید در قیمت ترک آن را هم مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که مذاکره بر وفق مراد شما پیش روی نداشته باشد می توانید آن را ترکی کنید ولی ترک کردن شما نباید حمل بر بی ادبی باشد.

در اینجا بخوانید:روش های برقراری ارتباط موثر

  1. از استراتژی توافق پی در پی دوری کنید :

اگر شما می خواهید در مذاکره تجاری سود به دست آورید و بتوانید به خواسته های خودتان برسید، باید در ازای چیزی که ارائه می دهید سودی را به دست آورید. اینکه شما تنها به حریف خود سود و منفعتی برسانید اصلا درست نمی باشد و باید خودتان هم از آن مذاکره سود خوبی به دست آورید. برخی از مذاکره کنندگانی که حرفه ای نیتند در برابر هرگونه خواسته ای که حریف شان دارد سر تعظیم فرود می آورند و به سود خود نمی اندیشند.

  1. زمان را جدی بگیرید :

در مذاکره تجاری شما مانند بسیاری از مذاکره های دیگر باید به زمان اهمیت بسیار زیادی دهید، در واقع شما در این صورت می توانید تمامی برنامه ریزی های خود را در طول مذاکره اجرا کنید. برخی از افراد پیش از اینکه مذاکره را شروع کنند برنامه ریزی لازم را برای صحبت کردن و ارائه درخواست هایشان تنظیم می نمایند ولی برخی از افراد به این مسئله توجه زیادی نشان نمی دهند.

  1. تمرکز روی موضوع مذاکره :

برخی از مذاکره کنندگانی که حرفه ای هستند در طول مذاکره تجاری به موضوعات دیگری توجه نمی کنند و تنها دقت آنها روی موضوع اصلی مذاکره می باشد. شرایط بهتر در مذاکره زمانی به وجود می آید که شما تنها روی موضوع مورد نظر مذاکره دقت داشته باشید، در واقع اینکه شما موضوعات دیگر یرا در طول مذاکره بیان کنید بسیار اشتباه است و همین امر موجب می شود که به موفقیت اولیه هم نرسید و نتوانید خواسته اصلی تان را به حریف خود ارائه دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *