آشنایی با انواع مدیتیشن

سلامت ذهنی افراد با مدیتیشن تضمین می شود و به همین دلیل شما می توانید با انواع مدیتیشن آشنایی کافی به دست آورید و از همین طریق بیماری کمتری خواهید داشت. با مدیتیشن زندگی شما بسیار پربارتر خواهد شد و به همین دلیل شما می توانید یکی از انواع مدیتیشن را انتخاب کنید و از آنها برای آرامش یافتن و سلامت ذهن خود استفاده کنید و به کار بگیرید. برای اینکه شما با انواع مدیتیشن آشنایی بیشتری داشته باشید و بتوانید یکی از آنها را به کار بگیرید در ادامه برخی از مهمترین آنها را معرفی می کنیم تا اطلاعات شما در این مورد و انواع آنها بیشتر شود.

مدیتیشن, سلامت ذهن و جسم

معرفی انواع مدیتیشن :

 شما برای رهای پیدا کردن از فشار و استرس های زندگی باید یکی از انواع مدیتیشن را انتخاب کنید و از روش های آن استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر برخی از مهمترین آنها را معرفی می کنیم که عبارت می باشند از :

  1. مدیتیشن برای افراد مبتدی :

در میان انواع مدیتیشن شما باید در ابتدا با یکی از ابتدایی ترین آنها آشنایی داشته باشید تا در ابتدا از این روش استفاده کنید و بعدها بتوانید از روش های دیگر آنکه حرفه ای تر است استفاده نمایید. شما اگر با ابتدایی ترین انواع مدیتیشن آشنایی داشته باشید دیگر از اینکه روش های پیچیده را یاد بگیرید بی نیاز خواهید شد. شما در این روش باید بنشینید و یا اینکه دراز بکشید، سپس چشمان خود را به آرامی ببندید و به راحتی نفس بکشید.

دقت داشته باشید که هرگز نباید سعی کنید نفس هایتان را تنظیم کنید و اجازه دهید دم و بازدم در نفس های شما حالت عادی داشته باشد. سپس بر روی احساسات خود تمرکز کنید، اگر حواس شما در این بین پرت شد سریع باری دیگر روی تنفس خود متمرکز شوید، اگر شما روزی ۳ دقیقه این روش را انجام دهید به مدت مرور زمان بیشتر می توانید از این روش استفاده کنید.

  1. ذاذن :

 ذاذن یکی از انواع مدیتیشن می باشد که آن را از مکتب بودا گرفته اند و بیشتر کسانی که پیروان این مدیتیشن هستند به شهود و بینش اهمیت بسیاری می دهند، در واقع آنها به خواندن متون مقدس اهمیت زیادی نمی دهد. در این روش باید بالش کوچکی را روی زمین بگذارید و روی آن بنشینید، سپس بسته به انعطاف بدنی خود یکی از حالت های بدنی مانند چهارزانو نشستن را انتخاب کنید، البته دقت داشته باشید که پاهایتان نباید روی هم باشند، شانه ها را هم باید کاملا آزاد کنید و صورت تان هم رو به بالا باشد.

به وسیله بینی خود شروع کنید به نفس کشیدن و تمامی تمرکز خود را روی تنفس خود بگذارید. شما در انواع مدیتیشن اگر نفس های خود را بشمارید تمرکز بیشتری خواهید داشت. دقت داشته باشید بدن خود را همان حالتی که هست نگه داردی و بیشتر روی تنفس خود تمرکز داشته باشید تا به یگانگی بدن ذهن برسید.

در اینجا بخوانید:عزت نفس پایین چه تاثیری بر روی روی افراد دارد ؟

  1. چی کونگ :

 از دیگر انواع مدیتیشن چی کونگ هم یکی از مدیتیشن های بی نظیر به شمار می رود انرژی حیاتی در این مدیتیشن اهمیت بسیاری دارد و بر اساس مکتب تائوئیسم چین این مدیتیشن را اجرا می کنند. شما مانند انواع مدیتیشن دیگر در این نوع هم باید راحت روی زمین بنشینید و کمر خود را صاف کنید، دقت داشته باشید که باید تمامی قسمت های بدن تان را راحت و آزاد بگذارید. شما باید به نفس های عمیق و طولانی که دارید تمرکز بیشتری داشته باشید و در این بین به هیچ چیز دیگری هم فکر نکنید.

بر اساس مکتب تائوئیسم ۵ سانتی متر پایین تر از ناف نقطه تجمع انرژی می باشد که شما باید تمرکز خود را روی این نقطه بگذارید. شما اگر در بین انواع مدیتیشن این مدیتیشن را انتخاب کنید می توانید انرژی بیشتری را به دست آوردی و نیروی جریان را که در بدن تان به وجود می آید را احساس خواهید کرد.

  1. ذهن آگاهی :

این مدیتیشن در بین انواع مدیتیشن در جهان غرب محبوبیت بسیاری پیدا کرده است، چرا که شما برای انجام دادن این مدیتیشن مانند دیگر انواع مدیتیشن نیاز به مکان خاصی ندارید، همچنین برای اینکه استرس ها و اضطراب خود را کاهش دهید این روش برای شما بسیار مناسب و عالی می باشد. در واقع مانند سایر مدیتیشن هایی که نام بردیم در این مدیتیشن هم باید روی سلامت جسم و ذهن خود تمرکز قوی داشته باشید. مانند انواع مدیتیشن دیگر در این مدیتیشن هم باید راحت بنشینید و سپس چشم های خود را هم به آرامی ببندید.

حرکت دم و بازدم را به راحتی انجام دهید و در مورد افکاری که در ذهن شما شکل می گیرند و می خواهند حواستان را پرت کنند هیچ گونه قضاوتی نکنید. شما باید بگذارید ذهن تان خالی از این افکار شود، و بیشتر روی تنفس خود تمرکز بیشتری داشته باشید. اگر شما این نوع مدیتیشن را به صورت روزانه انجام دهید بدون شک سلامت ذهن و جسم شما تضمین می گردد.

انواع مدیتیشن

  1. مدیتیشن عشق و مهربانی :

 این نوع مدیتیشن را در بین انواع مدیتیشن به عنوان متا هم نیز می شناسند. این مدیتیشن ریشه اش به بودا باز می گردد و معنای متا هم دوستی و محبت می باشد. از جمله اصلی ترین اهدافی که در این مدیتیشن وجود دارد این است که افکار و احساسات بسیار خاصی را جهت بدهد، به همین دلیل با انواع مدیتیشن دیگر تفاوت دارد. در واقع باید بدانید این مدیتیشن برای کسانی که افسردگی زیادی دارند یکی از بهترین روش ها درمانی به شمار می رود، چرا که آنها می توانند با این روش افکار منفی را از خود دور کنند. مانند انواع مدیتیشن های دیگر شما باید راحت در یک مکان بنشینید و سپس چشمان خود را به آرامی ببندید.

افکاری را به ذهن خود دعوت کنید که از عشق و خیرخواهی سرچشمه می گیرد، بعد از اینکه چندین جلسه این مدیتیشن را انجام دادید می توانید از یک دوست بخواهید تا با شما همراهی کند و این عشق و خیرخواهی را به سوی او ببخشید. و بعد از آن هم به راحتی می توانید این عشق و دوستی را که در مدیتیشن به دست آورده اید؛ به سمت کسانی که دوستشان ندارید بفرستید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *