آشنایی با اصول و فنون مذاکره

کسانی که می خواهند مذاکره های مهمی داشته باشند باید با اصول و فنون مذاکره آشنایی کاملی به دست آورند تا در مذاکره خود موفقیت لازم را به دست آورده باشند. در واقع همه ما به خوبی می دانی انسان از زمانی که غار نشین بوده اند با یکدیگر مذاکره می کرده اند، یکی از مهمترین اهدافی که مذاکره وجود دارد این است که افراد به هدف و خواسته های خود برسند. بر همین اساس آنها برای اینکه زودتر به خواسته ها و اهداف خود برسند باید با اصول و فـنون مذاکره آشنایی لازم را داشته باشند. برای اینکه شما با اصول و فنون مذاکره آشنایی بیشتری داشته باشید و بتوانید در مذاکره های خود موفقیت به دست آورید، در ادامه مهمترین قواعد مذاکره را بیان می کنیم.

اصول و فنون مذاکره

معرفی اصول و فنون مذاکره :

تمامی اقداماتی که افراد انجام می دهند اصول و قوانین خاص خودش را دارد که مذاکره هم اصول و فنون مذاکره خاص و مربوط به خودش را دارد. برخی از مهمترین اصولی که در مذاکره باید رعایت شود عبارت می باشد از :

  1. آماده سازی:

 یکی از مهمترین اصـول و فنـون مـذاکره که در ابتدا باید به آن توجه بسیار زیادی داشته باشید، این است که آماده سازی های لازم را پیش از وارد شدن به مذاکره انجام دهید. اگر شما آمادگی لازم برای مذاکره نداشته باشید، بدون شک شکست خواهید خورد، به همین دلیل باید به این مورد توجه بسیار زیادی داشته باشید. شما برای مذاکره کردن باید اول از خودتان شروع کنید، یعنی در ابتدا از خواسته خود اطمینان کافی به دست آورید. سپس باید در مورد فرد و یا سازمانی که می خواهید با او مصاحبه کنید تحقیق نمایید. شما برای اصول و فنون مذاکره در این مرحله باید نیازهای مخاطب خود را به خوبی شناسایی کنید. از این طریق می توانید نقاط قوت و ضعف مخاطب را دریابید و در این زمینه اگر نمی توانید به خوبی عمل کنید، بهتر است با مشاور خود مشورت نمایید.

  1. توجه به زمان بندی :

زمان بندی در اصول و فنون مذاکره اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به این مورد توجه زیادی داشته باشید. اینه شما پرسش ها خود را بیان کنید اهمیت دارد، ولی اینکه پرسش های خود را چه زمانی بیان کنید مهم تر می باشد. شما در مذاکره خود زمان انتظار و زمان هجوم را باید به خوبی رعایت نمایید. یکی از نکاتی که در اصول و فنون مذاکره اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به آن توجه داشته باشید این است که زمان فشار را کمتر کنید، چرا که در این صورت مذاکره و رابطه بین دو طرف بدون شک در بلند مدت از بین خواهد رفت و یا تخریب می شود.

  1. کنار گذاشتن تمایلات شخص :

فردی که مذاکره کننده حرفه ای باشد، به این فکر نمی کند که چه کسی می خواهد از مذاکره سود ببرد، بلکه او به موفق شدن خودش می اندیشد. یکی از اصلی ترین اصول و فنون مذاکره این است که مذاکره کننده حرفه ای به طرف مقابل خود این حس را منتقل نماید که نتیجه نهایی نظر و تمایل او می باشد، در این صورت بدون شک مذاکره کننده موفق می شود.

مذاکره کننده,مذاکره

  1. تقویت کردن مهارت شنیداری :

از دیگر اصـول و فنون مـذاکره که مذاکره کننده باید آن را تقویت کند، این است که شنونده صبوری باشد، او هرگز نباید صحبت دیگران را قطع کند، بلکه به دیگران این فرصت را می دهد که ابتدا آنها صحبت کنند، چرا که از این طریق بیشتر می تواند برای پرسش های بیان شده فکر کند.

  1. پیش بینی انتظارات :

مذاکره کننده حرفه ای باید با یکی از دیگر اصول و فنون مذاکره آشنایی داشته باشد و آن هم این است که، برای احتمالات و انتظارات خود برنامه ریزی کند. از آنجایی که طرف مقابل هم به همین موضع می اندیشد؛ شما هرگز نباید پیشنهاد اول را که بیان می شود را قبول کنید. حتی اگر آن پیشنهاد بهتر از آن چیزی باشد که شما تصور می کردید هرگز نباید توسط شما پذیرفته شود. در واقع بهتر است پیشنهاد اول را با احترام زیاد رد کنید، چرا که مشخص نیست چه پیشنهادات دیگری در انتظار شما می باشد. بسیاری از مذاکره کننده هایی که حرفه ای هستند با این اصول و فنون مذاکره  آشنایی کاملی دارند.

در اینجا بخوانید:ویژگی های روابط سالم

  1. ارائه نظر خود و انتظار عکس العمل مخاطب :

شما باید پیش از اینکه وارد مذاکره ای می شوید، در مورد تعهد طرف مقابل به نتیجه مذاکره مطمئن شوید و این یکی از اصول و فنون مذاکره می باشد که اهمیت بسیار زیادی دارد. مذاکره ای که بین دو طرف صورت بگیرد و تعهد کتبی بین آنها وجود نداشته باشد خطرات زیادی را دنبال می کند، به همین دلیل باید پیش از آغاز مصاحبه خود در مورد مخاطب تان اطمینان کافی بدست آورید که او فردی متعهد می باشد و می تواند نتیجه نهایی را بپذیرد.مذاکره کننده,مذاکره

  1. وارد مشکلات دیگران نشدن :

بدون شک یکی از خطراتی که در اصـول و فنـون مـذاکره وجود دارد این است که، مخاطب شما برای اینکه نیاز شما را برآورده نکند مشکلات خودش را سر میز مذاکره با شما می آورد. شما هرگز نباید اجازه چنین کاری را به مخاطب خود بدهید، چرا که در این صورت نتیجه برای شما بدون شک منفی خواهد بود. به عنوان مثال اگر مخاطب تان در مورد بودجه مالی خود گلایه نمود، شما باید او را راهنمایی کنید که به روش های تامین مالی پناه ببرد و این مشکل را در سر میز مذاکره بیان نکند.

  1. پایبند ماندن بر اصل خود :

شما برای اینکه وارد یک مذاکره شوید، بدون شک به یک سری قوانین و اصول که برای خودتان است اعتقاد دارید که هرگز حاضر نمی شوید روی آنها پا بگذارید. این قواعد به عنوان خط قرمز شما شناخته می شوند، و زمانی که مخاطب شما در مذاکره از روی آنها رد شود، بدن شک باید آن مذاکره را ترک کنید، در واقع این یکی از اصول و فنون مذاکره به شمار می رود که شما پیش از انجام مذاکره باید آن را به مخاطب خود از طریق راه های متنوع برسانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *