آشنایی با اصول مدیتیشن

مدیتیشن یکی از بهترین روش های آرامش و سلامت ذهن و جنس می باشد که برای انجام آن باید با اصول مدیتیشن آشنایی کافی داشته باشید. بدون شک شما پیش از اینکه این روش عالی را انجام دهید در مورد مزیت های آن اطلاعات زیادی نخواهید داشت و به همین دلیل زمانی که با اصول مدیتیشن  آشنایی کافی به دست آورید این روش آرامش را که برای سلامت جسم و ذهن توصیه می شود را بیش از حد و به صورت هر روزه انجام می دهید. اینکه شما با اصول مدیتیشن آشنایی داشته باشید به این معنا نمی باشد که شما یک حرفه ای می شوید، ولی برای اینکه با این روش آشنایی بیشتری به دست آوردی بسیار لازم است، بر همین اساس در ادامه برخی از مهمترین اصول آن را معرفی می کنیم.

اصول مدیتیشن

معرفی اصول مدیتیشن :

همانطوری که بیان نمودیم و شما متوجه شدید باید بدانید که آشنایی با اصول مدیتیشن امر ضروری می باشد تا بتوانید از این روش برای سلامت جسم و ذهن خود استفاده کنید. برخی از مهمترین این اصول عبارت می باشد از :

  1. به مدت دو دقیقه در یک جا بنشینید:

 یکی از مهمترین اصول مدیتیشن این است که شما تنها برای دو دقیقه بتوانید به صورت هر روزه در یک مکان بنشینید، اگر شما به خوبی توانستید این روش و زمان را رعایت کنید بهتر است زمان آن را در روزهای بعد بیشتر کنید. دقت داشته باشید که برای شروع مدیتیشن بهتر است از زمان کم شروع کنید و سپس آن را به ده دقیقه برسانید، اگر شما از زمان زیاد بخواهید مدیتیشن خود را شروع کنید بدون شک از آن لذتی نخواهید برد و خسته می شوید، بنابراین به این نکته توجه بسیار زیادی داشته باشید.

  1. آغاز کردن روز با مدیتیشن :

اگر شما می خواهید به طور مداوم مدیتیشن انجام دهید باید با یکی دیگر از اصول مدیتیشن هم آشنایی داشته باشد و آن هم این است که، یک روز خود را بدون مدیتیشن نگذرانید. شما برای اینکه در روزهای اولیه مدیتیشن خود را فراموش نکنید، بهتر است در تقویم تان و یا گوشی خود زمان انجام را درج نمایید تا همیشه یادتان بماند و آن را انجام دهید.

  1. مهم نیست چگونه ولی باید انجامش دهید :

 بسیاری از افراد در مورد اصول مدیتیشن بسیار به خود سخت گیری می کنند و در مورد اینکه کجا بنشینند و چطوری بنشینند بسیار دغدغه دارند و نگران این مسئله می شوند. توجه کردن به این مسائل اگرچه که بسیار مهم است ولی باید در ابتدا زیاد به خودتان سخت گیری نکنید، چرا که دیگر نمی توانید مدیتیشن را انجام دهید. برای شروع کار و اینکه اصول مدیتیشن را به خوبی رعایت کنید شما تنها کافی ایت در یک مکان برای دو دقیقه حالت های مدیتیشن را رعایت کنید، در واقع شما در ابتدا هر مکانی را که مایل باشید می توانید برای خودتان انتخاب کنید، البته باید بدانید این مکان بهتر است بسیار ساکت و آرام باشد.

مدیتیشن, سلامت جسم و ذهن

۴.در ابتدا به احساسات خود توجه کنید :

یکی از اصول مدیـتیشن دیگر که شما باید به آن توجه داشته باشید این است که به احساسات خود توجه نمایید، در واقع شما باید برای بار اول که می خواهید این روش را برای سلامت و جسم و ذهن خود به کار ببرید باید به احساسات خود توجه بسیاری کنید. اینکه شما راحت هستید و یا استرس دارید را در جلسه های اولیه باید به خوبی بپذیرید و بتوانید با آنها کنار بیایید تا در جلسه های بعد به راحتی بتوانید آنها را کنار بگذارید.

در اینجا بخوانید:عزت نفس پایین چه تاثیری بر روی روی افراد دارد ؟

  1. شمردن نفس های خود :

از دیگر  اصول مدیتیشن این است که بعد از انجام دادن کارهای گذشته که بیان نمودیم و جای خود را مشخص کردید باید نفس های خود را بشمارید، در واقع شمردن نفس ها به این معنی است که شما تمرکز اصلی تان را روی تنفس بگذارید. اینکه شما تنها توجه خود را به مسیر عبور هوایی که از بینی تان خارج می شود بسپارید کافی می باشد و بسیاری از بزرگان که در مدیتیشن سابقه دارند بیان داشته اند که، این یکی از مهمترین اصول مدیتیشن است.

  1. نگاهی دوستانه داشته باشید :

اگر زمانی که شما در حین مدیتیشن افکاری به ذهن تان خطوری کرد باید به آن اتفاقات نگاهی بسیار دوستانه داشته باشید. اینکه شما به تمامی اتفاقات و احساسات ذهن خود نگاهی مثبت داشته باشید یکی از اصول مدیتیشن می باشد. شما نباید به هیچ چیزی که در ذهنتان به وجود می آید به چشم دشمن نگاه کنید و یا آن را مزاحم بدانید. از آنجایی که افکار شما بخش از وجودتان هستند، شما باید به خوبی آنها را کنترل کنید و در جهت مثبت از آنها یاد کنید تا اصول مدیتیشن در ذهن و جسم شما اجرا شود.

مدیتیشن, سلامت جسم و ذهن

  1. خیلی نگران درست انجام دادن روش های مدیتیـشن نباشید :

 امکان دارد که شما به خوبی ندانید مدیتیشن را درست انجام می دهید و یا نمی دهید، این موضوع در اصول مدیتـیشن جایگاه بالایی دارد، ولی اگر شما به صورت ابتدایی می خواهید مدیتیشن را شروع کنید زیاد نگران این مسئله نباشید، چرا که موجب می شود شما به هیچ وجه نتوانید از مدیتیشن خود لذت ببرید. هیچ کاری در دنیا وجود ندارد که بدون نقص باشد، به همین دلیل زیاد نگران این مسئله نباشید.

  1. لازم نیست حتما ذهن خود را خالی کنید :

 بسیاری از افراد بر این گمان هستند که باید اصول مدیتیشن را به خوبی انجام دهند و ذهن خود را به همین دلیل از هرچه افکار وجود دارد خالی کنند، در واقع باید بدانید این تصور بسیار غلط می باشد و هدف اصلی که در مدیتیشن دنبال می شود تنها این هدف نیست. اینکه افکاری به ذهن شما خطور می کند بسیار طبیعی می باشد و برای هر فردی به وجود می آید، به همین دلیل زیادی نگران نباشید. ذهن ما پر از افکار متعدد می باشد و یکی از مهمترین اصول مدیتـیشن این است که شما بعد از به وجود آمدن این افکار در ذهن تان یک بار دیگر به تمرین خود توجه کنید و به نفس های خود فکر کنید و آنها را بشمارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *